X
تبلیغات
مرجع دانلود مقالات معماری شهرسازی - ساخت خانه ای مدرن و امروزی در دهلی نو

مرجع دانلود مقالات معماری شهرسازی

دانلودمقاله,دانلودپروژه,دانلودپایان نامه,دانلودجزوه,دانلود اتوکد,دانلودنقشه سازه,دانلودنقشه معماری

ساخت خانه ای مدرن و امروزی در دهلی نو
      ساخت خانه ای مدرن و امروزی در دهلی نو
مشتری خواهان خانه ای مدرن و امروزی بود که فقط مکانی برای زندگی نباشد بلکه در سطوح مختلف فضاهایی برای کار و سرگرمی داشته باشد. هم چنین خواستار محوطه سازی برای خانه بودند به نحوی که در همه سطوح به صورت افقی و عمودی با خانه در ارتباط باشد.
به طور خلاصه آنچه از ما خواسته شده، خانه ای برای یک خانواده 5 نفره در زمینی به مساحت 350 مترمربع در حومه دهلی می باشد. 


مشتری خواهان خانه ای مدرن و امروزی بود که فقط مکانی برای زندگی نباشد بلکه در سطوح مختلف فضاهایی برای کار و سرگرمی داشته باشد. هم چنین خواستار محوطه سازی برای خانه بودند به نحوی که در همه سطوح به صورت افقی و عمودی با خانه در ارتباط باشد.

میل و خواست مشتری بیشتر بر این بود که بخش مسکونی با محوطه ساختمان در هم آمیخته شود. بایدبرای مشتری کار می کردیم که به دنبال خانه ای امروزی بود که سیال بودن و روانی فضا را به عملکردی بودن آن ترجیح می داد.قدم اول این بود که برای ایجاد روشنایی و تهویه، جبهه جنوبی خانه را یک حیاط مرکزی تا ارتفاع سقف در نظر بگیریم. این حیاط حالت جداکننده فضاهای آشپزخانه، نشیمن و اتاق والدین که در طبقه همکف بودند را داشت و ارتباط بصری همه فضاها را در سطوح مختلف حفظ می کرد.

طبقه زیر همکف عمدتا محل عبور و مرور می باشد که با محوطه خارجی آمیخته است. شیشه در مجاورت، بال و اطراف اجزای ثابت خانه حضور دارد و درهای شیشه ای چرخان به سمت خارج باز می شوند. فضاهای داخلی و خارجی به صورت یکپارچه با هم ترکیب شده اند، به نحوی که از کف بدون چهارچوب، به عنوان سقف شیشه ای سطوح دیگر استفاده شده و یا اینکه مصالح از داخل به سمت خارج ادامه می یابند و دیده می شوند.یکی از خصوصیات متمایز این خانه، اتاق دوبلکسی است بین طبقات اول و دوم قرار دارد. نور طبیعی به هر گوشه اتاق می تابد و بازتاب آن بر صفحه های قرمز و خاکستری، فضای داخلی را سرد و قوی نشان می دهدو پایه های زیبای چوبی و فلزی پله به صورت ناپایدار از دیوار خاکستری رنگ خودنمایی می کند.
اتاق طبقه زیرین به عوان اتاق استراحت به کار می رود که تراس چوبی حالتی صمیمی به آن بخشیده است. این در حالی است که اتاق فوقانی، به عنوان اتاق خواب استفاده می شود که با سکوی محوطه که حالت فضای سبز دارد، مرتبط است.

اتاق خواب اصلی و حمام با هنر فراوان و به زیبایی در قسمت جلوی طبقه اول قرار داده شده است که چشم انداز فوق العاده ای به منظره باغ دارد. سرویس بهداشتی بی نظیری درست در کنار در ورودی قرار دارد که بدون هیچ سازه محافظ، آنطور که شایسته خانه پیش برآمده است، ساخته شده است. نور طبیعی از لابلای پنجره های تمام قد شیشه ای که در عین حال، حالت جداکنندگی نیز دارند، به داخل حمام می تابد.عامل ارتباط طبقات، راه پله ای است که از گوشه ساختمان به داخل می رود و در طبقه اول نورگیر ایجاد می کند. دیوار زیر نورگیر، با مصالح چوبی پوشانده شده است در حالی که بقیه دیوارها شیشه ای بوده و منافذ فلزی تعبیه شده در آنها، حس و حال فانوس دریایی را ایجاد می کند. این بخش، بسیار زیرکانه شکل و عمق فضا را تغییر می دهد، در روز با نور سایه ایجاد می کند و عصرها درخشندگی شبیه فانوس دارد.

آنچه که از معماری این خانه انتظار می رفت این بود که هم به جنبه های اقلیمی و زیبایی شناسی و هم به مسئله پایداری توجه داشته باشد. در طراحی خانه تکنولوژی روز به کار رفته تا از نور جبهه جنوبی در طول زمستان بیشترین استفاده را داشته باشیم. آبهای حاصل از بارندگی ذخیره شده در چاه فاضلاب، آب مورد نیاز آبگرمکن خورشیدی خانه را تامین می کنند، المان های معمماری نظیر بادگیر چوبی و بالکن های بزرگ نه تنها جنبه زیبایی دارند بلکه در تهویه و گردش جریان هوای گرم موثر می باشند.


برچسب‌ها: ساخت خانه ای مدرن و امروزی, دهلی نو, طراحی داخلی, معماری داخلی, معماری
+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم بهمن 1391ساعت 7:30 بعد از ظهر  توسط سامان  |